Sponsor

22 Mart 2018 Perşembe

"Özgür ve Demokratik Üniversite Sınıfın Özgürleşmesiyle Mümkündür"


DirenÜniversite, Özgür Bilim Demokratik Üniversite deklarasyonunu paylaşmak üzere DİSK Genel Merkezi'nde Kani Beko ile görüştü.


DirenÜniversiteliler yayınladıkları Özgür Bilim Demokratik Üniversite deklarasyonunu DİSK ile paylaşmak için DİSK Genel Başkanı Kani Beko ile görüştü. Görüşmede üniversitelerdeki gündemin ve durumun ülke gündeminden bağımsız olmadığı, üniversitelerin iktidarın saldırılarındaki önemli hedef tahtalarından biri olduğu aktarıldı. Deklarasyon metnini yazma süreçlerini ise "Halk için, bilimden, özgürlükten, barıştan yana akademisyenler okullarından atılmaktadır. Özgürlüğü savunan öğrenciler, polis-özel güvenlik-disiplin cezaları kuşatmasıyla susturulmaya çalışılmaktadır. Gelinen noktada üniversitelerde, halktan yana bilimsel üretimden, özgürlüklerden, demokratik bir işleyişten, çalışanların iş güvencesinden söz etmek olanaksızdır. Tüm zamanlarda tartışma ve mücadele konusu olan bu sorunlar, bugün zirve yapmıştır. “Nasıl bir üniversite istiyoruz” sorusunu tekrar sormanın zamanıdır." sözleriyle açıkladılar.

1.5 saat süren görüşmede deklarasyon içeriği paylaşıldıktan sonra, üniversitelerdeki özgürleşmenin ancak tüm bileşenlerin özgürleşmesiyle birlikte olacağını, dolayısıyla DİSK'in üniversitelerdeki işçiler arasında daha çok örgütlenmesi gerektiğini, üniversitelerin özgürleşmesi için işçilerle birlikte mücadeleyi büyüteceklerinin sözünü verdiler. Kani Beko da üniversitelilere "Sözünüz sözümüzdür, talepleriniz taleplerimizdir. Biz de laik, demokratik, anadilde eğitimin olmasını istiyor ve bu mücadelede sizlerle birlikte olduğumuzu belirtiyoruz." dedi.